Eurofighter EF-2000 Typhoon T1 aircraft picture

Lockheed Martin F-22A Raptor aircraft picture

نزدیک به 80 میلیارد دلار، هزینه ایالات متحده آمریکا برای توسعه پیشرفته ترین جنگنده استیلث تاریخ، F-22 میباشد اما نیروی هوایی آمریکا اخیرا در جریان تمرینات Red Flag یافته های جدیدی را بدست آورد که حاکی از آن است که در تاکتیک قدیمی داگفایت، F-22 با رقبای خارجی ارزانتر از خود همسان و برابر میباشد. این شبهه در جریان برگزاری تمرینات Red Flag  که در ماه جون امسال در آلاسکا برگزار گردید نمایان شد. در جریان این تمرینات F-22 ها ماموریت داشتند تا آسمان را از نیروهای شبیه سازی شده دشمن پاک کرده و امنیت را برای نیروهای استرالیا، ژاپن، آلمان و لهستان تضمین نمایند. این اولین باری بود که F-22 در تمرینات چند ملیتی Red Flag آلاسکا و تحت محدودیت های سخت اعمال شده توسط وزیر دفاع، لئون پانتا، به سبب احتمال خطر مرگ به خاطر نقص در سیستم اکسیژن شرکت میکرد.


بنا به گزارش نیروی هوایی آمریکا، F-22 در جریان این تمرینات 80 عملیات را با نرخ موفقیت بسیار بالا به انجام رساند اگرچه گزارش جدید منتشره در Combat Aircraft Monthly حاکی از آن است که در تعدادی از عملیات هایی که برای تست  F-22 در موقعیت بسیار خاص طراحی شده بود رپتور برتری گرانبهای خود را در برابر Eurofighter Typhoon, در یک رقابت دوستانه به خلبانی آلمانها از دست داد. نبرد نزدیک یک به یک، موقعیت بسیار خاصی بود که برای تست F-22 طراحی شده بود. Marc Grune، افسر نیروی هوایی آلمان در این خصوص اظهار داشت که ما (آلمانها) فکر میکردیم که شرایط ضعیفتری داشته باشیم اما اینگونه نشد. ما رقابت همسانی داشتیم. آنها (آمریکائیها) انتظار این را نداشتند که ما آنقدر تهاجمی باشیم.

دو افسر دیگر آلمانی با نامهای Col. Andreas Pfeiffer و  Maj. Marco Gumbrecht در ادامه این گزارش اضافه میکنند که قابلیتهای F-22 در نبردهای دور و خارج از میدان دید خلبان، منکوب کننده میباشد. چنانکه این جنگنده استیلث برای درگیری با اهداف چندگانه دشمن در نبردهای دور طراحی شده است، عمدتا در حالیکه رپتور هنوز خارج از برد جنگنده های دیگر میباشد. Grumbrecht می افزاید که حتی اگر جنگنده او تمامی کارهای خود را به درستی انجام میداد با این وجود آنها قادر نبودند که در محدوده 20 مایلی رپتور بدون آنکه رهگیری شده باشند حضور یابند. اما به مجرد آنکه به داگ فایت نزدیک شویم دیگر لازم نیست که از F-22 ترسی داشته باشیم. حتی در تمام زوایا. در داگ فایت یوروفایتر حداقل با F-22 برابر اگر نگوئیم که در برخی زوایا برتر میباشد.

در واکنش به این گزارش، یک سخنگوی نیروی هوایی آمریکا به نام Lt. Col. Tadd Sholtis, به ABC News اظهار داشت که نیرد یک به یک، فقط یکی از راه های ارزیابی توانایی های جنگنده ها میباشد. F-22 به عنوان بخشی از یک نیروی یکپارچه به صورت تهاجمی عمل کرده و شانسی کمی برای یک درگیری نزدیک دارد. Gen. John Jumper, یکی از معدود افرادی که قبل از بازنشسته شدن با هر دو جنگنده (یوروفایتر، رپتور) به پرواز درآمده بود در همان سال (2005) اظهار داشت که مقایسه یوروفایتر و F-22 بسیار مشکل میباشد. این مانند این است که سوال کنید ماشین NASCAR را با ماشین Formula 1 مقایسه نمایم. هر دو این جنگنده ها در نوع ماموریتی که برای آن طراحی شده اند بسیار عالی میباشند. F-22 اگر مجبور باشد میتواند با بهترین جنگنده ها مانور دهد اما چیزی که شما میخواهید قادر به انجامش باشید این است که وارد فضای دشمن شوید بدون اینکه شناسایی شوید. این بدان معناست که F-22 با قابلیتهای استیلث و سوپر کروز میتواند دزدکی وارد فضای دشمن شده بدون آنکه مورد شناسایی قرار گیرد. قابلیتی که یوروفایتر فاقد آن میباشد.

نیروی هوایی اشاره نکرد که این فضای دشمن کدام منطقه میتواند باشد اما در سال 2011 یکی از مدیران اجرایی Lockheed Martin, به ABC News گفت که رپتور میتواند به طور دقیق ماموریت تهاجمی سریع را در ایران و کره شمالی انجام دهد. در طی روزهای گذشته نیروی هوایی آمریکا یک اسکادران F-22 را در پایگاه کادنا در جنوب ژاپن در فاصله فقط 800 مایلی کره شمالی مستقر کرده است. همچنین تعداد نامشخصی رپتور در فاصله 200 مایلی ایران در کشور دوست، امارات مستقر شده اند. F-22 تنها جنگنده ایست در تاریخ که برای 187 فروند از آن 79 میلیارد دلار هزینه شده است. این بدان معناست که برای هر فروند از آن حدود 420 میلیون دلار هزینه شده است. در حالیکه یوروفایتر کمتر از 200 میلیون دلار قیمت دارد. Marc Grune افسر آلمانی در خاتمه می افزاید که Red Flag تمرینی برای شناخت یکدیگر و اولین رویارویی یوروفایتر با رپتور در قاره آمریکا بود. ما برای رویارویی رزمی با یکدیگر برنامه ای نداریم. ما میخواهیم که با یکدیگر کار کنیم . ما آنها (آمریکائیها) را تحت تاثیر قرار دادیم همانگونه که آنها ما را تحت تاثیر قرار دادند.


Jul 30, 2012
ABC News

+ نوشته شده توسط محمد ضرغامی در پنجشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 10:38 |


Powered By
BLOGFA.COM


عصر ظهور

Free PageRank Checker

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت